Připojení Outlooku RPC over HTTP(S) na Exchange

Na netu jsou stovky návodů, jak nakonfigurovat RPC over HTTP komunikaci Outlooku s Exchange serverem, např.

Návody jsou to celkem srozumitelné, nicméně může nastat mnoho zásadních zádrhelů, které návody nedostatečně zmiňují, či málo zdůrazňují. Některé, na které jsem narazil já:

Certifikát k HTTPS spojení musí být důvěryhodný

Pokud používáme k HTTPS certifikát generovaný vlastní certifikační autoritou (CA), pak musíme na klientském počítači zajistit, aby připojení k serveru probíhalo čistě, bez jakéhokoliv promptu Internet Exploreru na certifikát. Outlook totiž tento prompt nepodporuje a spojení zamítne.

V podstatě je potřeba nainstalovat certifikát na klienta, třeba přístupem na https://server/rpc/rpcproxy.dll. Musíme dosáhnout stavu, aby se nás to ptalo jen na heslo, na nic jiného. Nainstalovaný certifikát nám však bude fungovat jen v případě, že máme instalovaný i certifikát CA – ten je v členských počítačích domény instalován automaticky (pokud CA používá AD), na nečlenských počítačích je potřeba ho instalovat samostatně.

Pozor – narazil jsem na problém, kdy IIS mělo přidělený certifikát, ale mezi tím došlo k reinstalaci CA. Certifikát na IIS tak neodpovídal kořenovému certifikát CA. Internet Explorer to navíc pojal po svém. Místo, aby ohlásil neplatný certifikát, tak po instalaci kořenového certifikátu na jakýkoliv HTTPS požadavek vůči příslušnému serveru odpovídal chybou „Server nebyl nalezen nebo došlo k chybě v systému DNS.“ (jako kdyby server neexistoval).

Global Catalog na jiném serveru

Pokud máme scénář s jedním Exchange serverem, na kterém navíc běží i doménový řadič (DC), může se zdát, že není co řešit. Zásadní komplikace však nastane, pokud máme v doméně více DC a Global Catalog je na jiném serveru, než Exchange.

Který server je Global Catalogem poznáme v konzoli Active Directory Sites and Services, pokud si nalistujeme příslušný server, položku „NTDS Settings“ a k ní Properties – tam je zaškrtávací políčko Global Catalog. Jak přesunout GC na jiný server je mimo dosah tohoto článku.

Pokud tedy máme GC na jiném serveru, nestačí nám standardní konfigurace portů (hodnota ValidPorts), protože potřebujem na port 6004 dostat právě process lsass.exe z GC.

Jedna možnost je přesunout GC na stejný server k Exchange. Druhou možností je nastavit klíč registru „NSPI interface protocol sequences“ i na GC server a na exchange serveru nastavit v klíči „ValidPorts“ port 6004 na GC server (NetBIOS jméno i FQDN). V Outlooku pak jako server exchange vyplníme NetBIOS název GC serveru.

Pozor na to, že nám ve standardním nastavení funguje dokonce i RPCPING, protože si server s exchange na port 6004 nasadí vlastní proces lsass.exe. Nicméně Outlook zahájí komunikaci a nic se nepřipojí. V logu webové služby jsou též korektní řádky RPC_IN_DATA a RPC_OUT_DATA se success kódem 200.

Troubleshooting nástroje a doporučení

  • spouštět Outlook s parametrem outlook /rpcdiag (též Ctrl+RClick na tray-ikonu Outlooku a volba Connection Status…)
  • telnet localhost 6001,  6002, 6004 (ze serveru) dává banner „ncacn_http/1.0“
  • netstat -ano (ze serveru) nám říká, jaké procesy obsluhují jaký portu (6001-store.exe, 6002-mad.exe, 6004-lsass.exe nebo mad.exe),
  • utilita rpcping z Windows Server Resource Kitu (z klienta),
  • utilita rpcdump z Windows Server Resource Kitu (z klienta i ze serveru),
  • adresa https://server/rpc/ se musí ptát na heslo a pak odpovědět 401.3,
  • adresa https://server/rpc/rpcproxy.dll se musí ptát na heslo a pak odpovědět prázdnotou,
  • v logu webové služby musí být záznamy RPC_IN_DATA a RPC_OUT_DATA, kód 200.
  • při nastavování accountu v Outlooku musí být v základním dialogu interní jméno serveru a až v nastavení RPC over HTTPS se dávají public jména serveru (ty se musí shodovat se jménem, na které je vystaven certifikát pro SSL)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s