Jak přepsat PageStatePersister

 

Jak již bylo napsáno v jiném našem článku, vlastnost PageStatePersister slouží k získání objektu, který zajišťuje uložení ViewState. Článek detailně popisuje použití třídy SessionPageStatePersister, která zajišťuje uložení ViewState do Session.

Chybná implementace

Pokud chceme použít SessionPageStatePersister bez konfigurace pomocí adaptéru, musíme přepsat zmíněnou vlastnost, ideálně ve společném předkovi všech stránek v aplikaci. Nejjednodušší (avšak nesprávná implementace) může při každém dotazu na hodnotu vlastnosti vyrobit instanci persisteru a tu vrátit.

protected override PageStatePersister PageStatePersister
{
  get
  {
    // takto ne!
    new SessionPageStatePersister(this.Page);
  }
}
Symptomy

Dosáhneme sice požadovaného efektu – ViewState se ukládá do Session, ovšem v dříve funkčních částech aplikace začneme pozorovat nečekané efekty:

 1. Mezi postbacky se nezachovávají některé hodnoty ukládané do control state (například DataKeys u GridView).
 2. V některých velmi specifických případech se neprovede nastavení hodnoty do vlastnosti, pokud tato vlastnost již měla hodnotu nastavenou v souboru ASPX a hodnota vlastnosti se vnitřně ukládala do ViewState (po provedení příkazMujControl.Vlastnost = novaHodnota nebude hodnota vlastnosti změněna).
Správná implementace

Ačkoliv se to nedočteme v dokumentaci, ale zjistíme po bližším zkoumání .NET reflektorem, musíme v jedné instanci třídy Page vracet stále stejnou instanci, protože na hodnotu vlastnosti se opakovaně dotazují metody třídy Page (jednou z nich je metoda RegisterRequiresControlState, což by vysvětlovalo symptomy v bodu 1). Po zapracování tohoto poznatku jsme se zmíněných problémů zbavili. Správně je tedy třeba vlastnost PageStatePersister přepsat takto:

protected override PageStatePersister PageStatePersister
{
  get
  {
    if (_pageStatePersister == null)
    {
      _pageStatePersister = new SessionPageStatePersister(this.Page);
    }
    return _pageStatePersister;
  }
}
private PageStatePersister _pageStatePersister;

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s