Propojení počítače s TV přes HDMI: Problémy a jejich řešení

Propojení počítače s TV přes HDMI: Problémy a jejich řešení

Před nedávnem jsem zakoupil TV Sony Bravia a pomocí HDMI kabelu ji připojil k počítači. Po shlédnutí obrazu z počítače jsem se zděsil: „Tohle je ta kvalita? To snad ne!“ Nebyla, ke štěstí bylo potřeba provést několik nastavení.
Byl jsem překvapený, jak mizerné to je. V dnešní době, kdy máme TV s HDMI, grafické karty s HDMI a vše již je nějakou dobu na trhu, jsem se domníval, že prostě zapojím kabel a pofrčím. Omyl. Lituju všechny běžné uživatele, kteří investují do techniky nemalé peníze a nedostanou odpovídající kvalitu. Přestože technika ten potenciál rozhodně má.

Problém první: Obraz je rozmazaný, kus chybí

Obraz byl opravdu podivný, po stranách dokonce chybělo (nebylo zobrazeno) zhruba 30 pixelů. Děs.
Nejprve je nezbytné nastavit rozlišení, které odpovídá rozlišení televize, tj. pro FullHD 1920×1080. Poté na televizi nastavíme pixel mapping 1:1. Tím se zajistí, aby nedocházelo k přepočtům za účelem „vylepšení“ obrazu. Na Sony Bravia jej najdete v menu Nastavení obrazovky, Rozsah zobrazení, Plný obraz / Pixel (Screen, Display Area, Full Pixel).
Ověřit, že nedochází k přepočtům by mělo být snadné pomocí např. Malování. Nakreslete na monitoru vodorovnou a svislou černou čáru širokou právě 1 pixel. Při zobrazení na televizi by čára měla zůstat kontrastní, ostrá. Neměla by se rozmazat do více pixelů.

Problém druhý: Přepaly, podpaly

Po předchozím nastavení se obraz extrémně zlepšil. Stále to ale nebylo ono, obraz působil divným kontrastem, chyběly detaily ve stínech, světla byla přepálená. Příčinou je skutečnost, že televize předpokládá rozsah složek RGB signálu 16-235, zatímco počítač posílá 0-255. Proto hodnoty 0-16 jsou beznadějně černé, hodnoty nad 235 způsobují přepaly.
Otestovat toto je opět jednoduché, zase stačí malování. Vyrobte (vedle sebe nebo přes sebe) několik obdélníků s barvami RGB například (0,0,0), (16,16,16), (24, 24, 24), (32, 32,32) a (235, 235, 235), (248, 248, 248), (255, 255, 255). Zobrazte je na televizi. Obdélníky by měly být viditelně různé, pokud jsou všechny tmavé černé a všechny světlé bílé, musíte provést korekci. Pokud máte nekvalitní LCD monitor nebo jej máte špatně nastaven, můžete mít problém se zobrazením černých a zejména pak světlých boxů už na LCD!
Možností provedení korekce se uvádí několik, nicméně jediný, který mně zafungoval, je nastavit v ovladačích grafické karty jas a kontrast (NVIDIA Control Panel, Adjust desktop color settings). Při nastavování sledujte obraz na TV a snažte se najít ideální nastavení.
Tento krok jsem musel provést ve Windows XP.
Windows 7 zajistí výstup v RGB 16-235 samy, obraz je brilantní hned po instalaci systému.

Problém třetí: Zvuk

Přes DHMI je možné do televize dostat i zvuk. Většina nových grafických karet je vybavena digitálním vstupem (dva piny z boku karty), do toho je nutné přivést výstup ze zvukové karty. Z Creative Audigy jsem jej vytáhl z konektoru pro front panel, na webu lze najít popis pinů. Použil jsem kablík dříve používaný pro propojení CDROM se zvukovou kartou. Grafická karta se zvukem nic nedělá, pouze jej přenese do HDMI výstupu.
Pokud máte reproduktory lepší než ty v TV, pak se tímto bodem nezdržujte. Sám nakonec zvukový výstup přes TV nepoužívám.

Problém čtvrtý: Přehrávání videa

Při přehrávání videa různé programy a různá nastavení způsobily nejrůznější problémy: Zasekávání přehrávání, pády přehrávačů, cukaný obraz, černo na sekundárním displeji (televizi), obraz neroztažený na celou obrazovku a hlavně brutální ztrátu synchronizace zvuku od obrazu (jednotky sekund).
Řešení pro mne bylo neuvěřitelné: Nainstalovat si z Windows Update .NET Framework 3.5 (ačkoliv vývojář, na domácím počítači jsem jej neměl), stáhnout Windows Media Player Classic Homecinema. V nastavení výstupu (View, Options, Playback\Output) zvolit „EVR (Vista/.Net3)“.

Problém pátý: Titulky k videu

Jako titulkovadlo používám DirectVobSub. Ten ale ve Windows 7 nenaběhne sám, je nejprve potřeba jej nejprve zadat jako externí filtr: View, Options, External Filters, Add, DirectVobSub (Auto-loading version), OK, vpravo vyberte radiobutton „Prefer“, OK.

Děkuji Marku Chovancovi za rady, které mi dal jak při výběru TV, tak při jejím nastavení.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s