Jak mě dostalo UAC File System Virtualization: Virtual Store

Člověk se pořád učí. Dnes mě potkala lekce obzvláště těžká.

Na svých desktopech jsem vždy vypínal UAC, jeho zákoutí jsou mi tedy skryta a dosud mi to nechybělo. Dnes jsem narazil na něco, co mi chvíli dávalo zabrat.

Dohodl jsem se nedávno s účetní firmou na převzetí našeho účetnictví s tím, že ho povedou přes vzdálenou plochu na našem prostředí (Příjemně mě překvapilo, že jim to přišlo jako běžný požadavek.) Minulý týden jsme tedy nainstalovali čerstvé Virtual PC s Windows 7 a přesunul jsem na něj ze svého desktopu instalaci účetního systému Money S3. Účetní firmě jsme založili doménový účet, dali práva vzdáleného přístupu a vše jsem si vyzkoušel, když jsem se přes jejich účet na virtuál vzdáleně přihlásil a do účetnictví nastavil dovolené zaměstnanců za září, aby mohla účetní zpracovat mzdy. Během týdne jsem byl dost rozlítaný, takže mi účetní jen poslala mailem výstup ze zpracovaných mezd, vše jim fungovalo.

Dnes jsem si našel konečně čas, abych do Money naimportoval z našeho systému Goran vystavené faktury za září a připravil tak pro účetní část podkladů pro zpracování DPH. Přihlásil jsem se vzdáleně, provedl import a zaúčtování faktur, všechno v pohodě. Nakonec jsem si chtěl prohlédnout, jak účetní zpracovala mzdy.

Hledám marně. Mzdy tam nejsou. Chvíli přemýšlím, jestli to mohli nějak zpracovávat u sebe, nebo co se to děje. Zkoumám dál, v účetnictví nejsou ani ty dovolené, co jsem tam sám zadal. Panika, zmatek. Co se to mohlo stát, celé účetnictví vypadá tak, jako bych ho zrovna zmigroval ze svého desktopu. Nejsou v něm ani dovolené, ani mzdy, jen ty dnes importované faktury. Volám kolegovi, jestli nedělal nějaký restore staršího snapshotu VPC, nebo jestli netuší, co se to tam děje. Netuší.

Peklo, jak mám takovému stroji svěřit účetnictví? Co to tam hnije? Nechávám vypsat na počítači všechny soubory změněné po migraci účetnictví z desktopu, abych se alespoň trochu chytil, kdy se tam co dělo. Ve výsledcích jsem mj. zahlédl toto:

C:\Users\haken\AppData\Local\VirtualStore\Program Files\Money\Data\...

WTF? Co to je? Začíná mi to spínat…

Virtual Store

Nikdy předtím jsem o tom neslyšel (kupodivu). Nicméně ve zkratce řešeno je to mechanizmus ve Windows, který má sloužit pro podporu funkčnosti zastaralých legacy-aplikací, a když zjistí, že se aplikace pokouší zapisovat do Program Files, tak místo aby aplikaci vykopnul s odepřením přístupu, tak namapuje požadované soubory z profilu uživatele (VirtualStore). Stane se tak, že každý uživatel má vlastní podobu příslušné složky z Program Files. Ve finále jsem tedy měl v jednom uživatelském profilu Money s dovolenými a mzdami, v druhém pak s importovanými fakturami.

Jak to vypnout?

Popravdě řečeno jsem příliš detailně nepátral, jak to vypnout, nemám dneska chuť se s tím detailně drbat. U mě postačilo nastavit uživatelům Read+Write práva na příslušnou složku v Program Files a vypnout UAC. Vypadalo to, že samotná práva nestačí, přesněji řečeno zřejmě stačí, pokud jsou nastavena běžným uživatelům/skupinám, nikoliv však Administrators (tam administrátorský přístup právě hlídá ještě UAC). Administrátorům to vytvářelo VirtualStore, dokud bylo zapnuté UAC.

…no nic, složku v Program Files jsem přepsal verzí s dovolenými a mzdami a jdu naimportovat ty faktury znovu.

1 thought on “Jak mě dostalo UAC File System Virtualization: Virtual Store

 1. Stanleym

  otvorit Notepad
  vlozit:

  REGEDIT4

  [HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\WindowsStore]
  „RemoveWindowsStore“=dword:00000001

  ulozit napr. ako dws.reg
  spustit dws.reg
  potvrdit zapis do registry
  restartovat bednu
  Hotovo

  Mna to vytocilo, ked som instaloval upgrade mojich aplikacii.
  Nainstalujem upgrade a stale mi spustalo predosle verzie aplikacie. Rovnako som asni sam nevedel, ze taku kravinu do Wokien dali…

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s