VPN přípojení a zachování přístupu k internetu

Pokud používáme VPN klienta z Windows a připojujeme se k virtuální privátní síti (VPN), pak ve výchozím nastavení ztratíme po připojení k VPN přímý přístup k internetu, protože VPN klient nastaví default gateway na vzdálenou default gateway VPN serveru (i z důvodu zabezpečení VPN). Veškerá IP komunikace, která není explicitně routována jinak (což obvykle není), je tak směřována na default gateway VPN připojení – to buď požadavek vyřídí, nebo nevyřídí (často právě spíše nevyřídí a „jsme bez internetu“).

Každopádně, pokud chceme zachovat dosavadní gateway, stačí ve vlastnostech VPN připojení odškrnout položku „Use default gateway on remote network“, respektive„Používat výchozí bránu vzdálené sítě“. Tu najdeme na záložce Sítě, pod vlastnostmi protokolu TCP/IP a Upřesnit, ve starých Win9x to bylo pod Properties ~ Server Types ~ TCP/IP Settings.

Pozor však, že standardní volba má svojí logiku. Pokud se připojíme na VPN, stává se náš počítač rozhraním mezi firemní sítí a internetem a je tak potenciálně nebezpečným místem pro útoky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s