WinDbg: Trvalá změna výchozího fontu popř. dalších nastavení

WinDbg (Windows Debugger) má svá specifika. Představuji si to asi tak, že když už byl příslušný tým v Microsoftu po několika marných pokusech dotlačen k vytvoření GUI nad konzolovou podobou (jedinou pravověrnou), rozhodl se to udělat tak, aby vzniklá GUI nadstavba opravdu nikoho nelákala se do debuggingu na této nízké úrovni pokoušet.

Jedním ze specifik tak například je, že zatímco v každé jiné aplikaci pokud změníte velikost písma a podobné volby UI, pamatuje si to aplikace i do příštího spuštění, aniž byste to museli nějak řešit.

Ve WinDbg tomu tak není.

Dlouho jsem si dokonce myslel, že to nějak souvisí s novými vymoženostmi ve Windows ála UAC, které nedovolí zastaralému WinDbg uložit nastavení do Program Files nebo nějakého jiného chráněného místa, kam si natavení chce persistovat.

Není tomu tak.

Windows Debugger totiž má logiku svojí – konkrétní nastavení UI je zabaleno do podoby Workspace (mimo fontu je tam i layout oken a spousta dalších věcí). Workspaces můžeme mít více a můžeme mezi nimi přepínat (mimochodem VS2015 přišlo s layouty, implementováno však příčetněji).

Záludnost je v tom, že výchozí nastavení WinDbg má vypnuté ukládání změn Workspace. Tedy cokoliv nastavíme, tak se vypnutím WinDbg zapomene, aniž by se to na cokoliv zeptalo. Mám dokonce pocit, že toto se v průběhu verzí muselo změnit, protože kdysi se mě WinDbg při ukončování na změnu Workspace ptal.

Jak tedy font změnit, aby si to WinDbg do příště zapamatoval?

  1. Otevřeme WinDbg (neotevíráme žádný dump ani jinou debugging session).
  2. V Menu File zvolíme Save Workspace (změna by se měla uložit do default Workspace).
  3. Vystoupit, nastoupit, font by se měl pamatovat.

Změna se kupodivu projeví i v X64 i X86 verzi WinDbg.

Pokud by to kladlo nějaký odpor

  • Přes View / Options / Worspace Prompts = Always Ask povolíme dotazy na uložení změn Workspace
  • Přes File / Delete Workspaces… můžeme vyházet nežádoucí workspaces (klidně všechny :-))

…mno, jak jednoduché, už nebudu muset s každým spuštěním znovu nastavovat font přiměřený své slepotě, resp. vhodný pro prezentaci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s