Týden s Lenovo ThinkPad Z16 Gen1

Po dvou týdnech z ThinkPad P16s a týdnu s ThinkPad P1 Gen5 jsem ke své velké radosti dostal možnost vyzkoušet i ThinkPad Z16. Modelová řada Z je úplně nová a charakterem (minimalistické hliníkové šasi, jen USB-C porty, high-end komponenty) nápadně připomíná notebooky Apple nebo Dell XPS.

Přiznám se, že i přes vynikající papírové parametry jsem byl k této novince nedůvěřivý a říkal jsem si, že úplně čerstvá modelová řada bude potřebovat jednu nebo dvě generace, než se vyladí všechny novorozenecké problémy. K mému velkému překvapení však musím uznat, že se jedná o kousek velmi povedený a velmi vážně uvažuji o jeho pořízení, byť jsem byl již rozhodnutý pro dříve testované P16s.

K vyzkoušení jsem dostal preprodukční model 21D5Z9ZVUS:

 • procesor AMD Ryzen 7 PRO 6850H (45W TDP)
 • 16GB RAM
 • 500GB SSD
 • bez dedikované grafické karty, pouze integrovaná AMD Radeon 680M
 • 16″ WUXGA (1920×1200) touch LCD (IPS), 16:10
 • (135W USB-C nabíjení, bez LTE)

První dojmy

Na první pohled se jedná o jiný druh ThinkPadu, který zarytého konzervativce může až vyděsit. Na druhou stranu musím na svém vlastním příkladu připustit, že nemít ten stroj označení ThinkPad, tak bych jej neměl nutkání ani zkoušet a řadil bych ho (neprávem) někam do kategorie IdeaPad (nebo tam někam, moc se v tom nevyznám, prostě B-tým Lenovo). Branding zde nepochybně sehrál svoji roli a přitáhl i moji pozornost.

Každopádně zapomeňte na klasické černé šasi ThinkPad s pogumovaným či jinak nekovovým povrchem. Zde se jedná o čistokrevný celokovový hliník (nikoliv však lesklý) v jeho klasické světle šedé barvě. Naopak po otevření je povrch černý a hladký (docela klouže, budete se zadrhávat jen o černé logo Lenovo pod pravým zápěstím), hrany až ostré.

První, čeho si u tohoto notebooku všimnete, je jeho velikost. První zkoušené P16s mi přišlo větší, než bych čekal, následné P1 Gen5 mi přišlo „asi tak, jak bych čekal“ a Z16 je prostě ještě o další kus subtilnější než P1 a v tomto ohledu „lepší, než bych čekal“. Rámeček okolo 16″ displeje (16:10) je minimální (za cenu hrbu pro kamery a mikrofony), tloušťka je ještě o trochu menší a celé je to najednou takové „tak akorát – super velikost“.

Volba materiálu šasi, kapacity baterie 72 Wh (oproti 52.5 Wh v P16s a 90 Wh v P1) a touch displeje bohužel předurčuje hmotnost 1.9kg. Stroji by samozřejmě mnohem více slušelo číslo někde kolem 1.5kg, ale ve srovnání s 1.8kg u P16s i P1 to není zase takový rozdíl.

Druhá věc, které si ihned po zapnutí všimnete, je zřetelně horší display. Po letech se špičkovými high-res displeji v X1 Carbon a T14 mně najednou „obyčejné“ 1920×1200 „zaslepené“ dotykovou vrstvou praštilo do očí. Naštěstí se však Z16 dodává (kromě další non-touch varianty 1920×1200) i s ultimátním OLED 3840×2400 displejem (s OGS touch), což ani jeden z „konkurentů“ P16s/P1 nenabízí, resp. P1 se s 4K rozlišením dělá v IPS provedení. (Rozhodně nelze předpokládat, že by high-res displeje P16s/P1byly horší, ostatně P-řada se pyšní tovární kalibrací barev a jde o špičkové zobrazovací jednotky pro kreativní práci – OLED má však svůj „zvuk“ a předpokládám, že nikoho nezklame.)

Třetí věc, která mě překvapila (tentokrát velmi příjemně), je thermal management. Velmi mi záleží na tichém provozu a po týdnu s P1 Gen5 a „ohořelými chodníky + ohluchlými chodci“, jsem čekal kvůli TDP 45W i zde podobný zážitek. Ano, AMD Ryzen 6850H má papírové TDP 45W stejné jako Intel i9-12900H v P1 Gen5 a ani náhodou jsem nedoufal, že by relativně málo perforované hliníkové šasi (ve srovnání s P-modely) dávalo prostor pro nějaký kultivovaný zvukový projev chlazení (obzvláště, pokud jsme teprve u první generace této řady), leda by to bylo vykoupeno vysokými teplotami a throttlingem výkonu. Opak je pravdou (!) – chlazení za běžného provozu téměř neslyšíte – přestože na AC napájení ventilátory nikdy nevypínají, notebook si jen lehounce šustí a do žádných vyšších teplot se nevydává. Při provozu na baterii se ventilátory i vypnou, pod zátěží naopak otáček přidává (stále však spíše výjimečně a velmi kultivovaně).

Samozřejmě mě hned napadlo, že to bude draze vykoupeno redukovaným výkonem a tak jsem sáhl po Passmark benchmarku, abych si udělal nějakou základní představu:

Procesorový výkon sice ani zdaleka nedosahuje hodnot P1 Gen5 s Intel i9-12000H (tam bylo CPU score ~31500), ale i tak se jedná o velmi příjemný výsledek a celkové naladění stroje je posazeno o trochu výše než P16s (ten byl osazen AMD Ryzen 6850U s 28W TDP).

Celkově mě překvapilo chování procesoru 6850H s papírovými 45W TDP ve srovnání s 6850U a jeho 28W TDP. Kromě TDP a frekvencí se mi nepodařilo najít parametry, v kterých by se tyto dva procesory lišily, přičemž H-verze zdaleka nevypadá, že by se snažila notebook „uvařit“ nějak zřetelně více než U-verze, kterou jsem měl v testovaném P16s. Rozdíl v naměřeném výkonu je téměř zanedbatelný (CPU score 25111 vs 23603) a spíše bude rozdíl v celkovém naladění modelových řad notebooků (firmware), kdy ThinkPad P16s jako workstation se snaží z procesoru vymáčknout maximum (o P1 Gen5 raději ani nemluvím, to je úplně jiná formule). ThinkPad Z16 naopak vypadá, že ochotně „boostuje“ (nárazové výkonové požadavky), ale jinak jde víceméně o stejnou výkonovou hladinu jako 6850U. Za bezmála dvojnásobnou cenu tak zde hledejte jiné výhody než výrazně vyšší výpočetní výkon (např. tišší provoz, subtilnější šasi).

Celkové dojmy po týdnu produkčního používání

Přeháněl bych, kdybych řekl, že jsem si Z16 po týdnu zamiloval, přesto se mi velmi líbí a kdyby Lenovo doladilo těchto pár parametrů, asi bych jim (nejenom já) za takový stroj „ruce utrhal“:

 • černý carbon místo hliníku + „měkčí“ provedení,
 • alespoň HDMI a 1x USB-A porty,
 • o půl kila méně (klidně s trochu menší baterií),
 • ideálně vrátit zpět klasickou ThinkPad chicklet klávesnici s vyšším zdvihem, PgUp/PgDown klávesami a původním rozložením Ctrl/Fn kláves i šipek, ale čekal jsem větší obtíže s adaptací,
 • (bez touch nebo když už, tak s Yoga překlopitelností pro využitelnost pera)

Vlastně to nejsou žádné zásadní nevýhody, ve skutečnosti má totiž Z16 spoustu kladů, pro mě pak zejména:

 • výborný thermal management s tichým chlazením a velmi mírnými teplotními projevy,
 • velmi slušný výkon pro vývoj (pokud nepotřebujete grafiku, je to ideální naladění),
 • subtilní šasi (menší než P16s i P1 Gen5),
 • velký a kvalitní 16″ display (OLED 3840×2400) – touch s možností využití Lenovo Pen,
 • USB-C docking i napájení (na 65W adaptér si to stěžuje, 90W tomu stačí, i když pro rychlé nabíjení se stroj dodává se 135W adaptérem),
 • solidní výdrž baterie (odhadem kolem 10-12 hodin pro cokoliv kromě Teams-meetingů),
 • klasická vycentrovaná klávesnice bez numerické části,
 • kvalitní high-end zpracování (+servis+záruka),
 • volitelný LTE modul (SIM),
 • slušné vybavení: fingerprint reader, IR camera for Windows Hello, SD reader.

Samozřejmě podstatnou podmínkou je i nabídka kombinace komponent, která naplňuje moje potřeby. Konkrétně v mém případě by to mohla být třeba varianta 21D4001LCK:

 • AMD Ryzen 7 PRO 6850H (8C / 16T, 3.2 / 4.7GHz, 4MB L2 / 16MB L3)
 • Integrated AMD Radeon 680M Graphics
 • 32GB Soldered LPDDR5-6400 (dual channel)
 • 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0×4 Performance NVMe Opal 2.0
 • 16″ WQUXGA (3840×2400) OLED 400nits Anti-reflection / Anti-smudge, 100% DCI-P3, Dolby Vision, Touch
 • LTE: Quectel EM05-G, 4G LTE CAT4
 • FHD 1080p + IR Discrete with E-shutter
 • 3Y Premier Support

Závěrečné shrnutí a srovnání P16s / P1 Gen5 / Z16

Pohybujeme se zde v kategorii 16″ notebooků ThinkPad s displejem o poměru stran 16:10…

Pokud hledáte ultimátní ultra-mobilní stroj pro grafickou práci, jste ochotni výkonu obětovat vše (zejména pak zvukový/tepelný komfort a výdrž baterie) a máte k dispozici neomezený rozpočet, pak zvolte Lenovo ThinkPad P1 Gen5. Jděte do varianty s nějakou dedikovanou grafickou kartou odpovídající vašim potřebám a užívejte si formule, kterou jen tak někdo další nemá.

Pokud hledáte výkonný stroj, který nějakou tu grafickou úlohu také zvládne, ale rozpočtově se potřebujete pohybovat někde kolem 40 000 Kč + DPH, pak zvolte Lenovo ThinkPad P16s. Pokud preferujete výdrž baterie a tišší provoz, pak rozhodně variantu AMD, pro vývojáře úplně ideální. Pokud naopak potřebujete přitopit více grafického výkonu, pak zřejmě poslouží varianta Intel s dedikovanou grafickou kartou (AMD verze se dělají jen s integrovanou grafikou).

Pokud jste ochotni dát dvojnásobek, někde kolem 80 000 Kč + DPH, nejde vám o workstation parametry (kalibraci barev, ISV certifikace atp.), netrváte na výbavě portů, ale chcete si naopak dopřát kompaktnější provedení, tišší provoz a možná i trochu více subjektivního výkonu pro vývoj, pak doporučuji Lenovo ThinkPad Z16 s OLED displejem (nebo IPS bez touch, pokud chcete ušetřit).

…já se v tuto chvíli nejspíš vydám cestou Z16. Nechte se překvapit a těšte se na pokračování příběhu.

PS: Nakonec jsem měl Z16 půjčené dva týdny a objednávám si ho v konfiguraci 21D4001LCK. P16s si nechávám v hledáčku pro další možnosti.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s