Lenovo X1 Carbon 4 vs. T440s – první dojmy po 10 dnech

I přes původní odhodlání setrvat se svým Lenovo ThinkPad T440s jsem nakonec podlehl příležitosti a upgradoval na Lenoxo X1 Carbon 4 (konkrétně model 20FC0038MC, tedy i7 6600U, 2560×1440 IPS, RAM 16 GB, SSD 512 GB, 4G LTE).

 • Nižší zdvih klávesnice (nicméně identické rozložení). Nepozoruji rozdíl v pohodlí/přesnosti psaní.
 • Fingerprint reader, na který stačí prst přiložit (ála iPhone) = rychlejší přihlášení.
 • Vyšší rozlišení 2560×1440 (scale 150%) zatím vypadá, že bude příjemnější než FullHD (scale 125%). Při scale 150% se toho na obrazovku vejde o malinko více, a pro “sedím za stolem” je to přesně akorát. Pro “na klíně” je to na hraně, nejspíš bude potřeba přepínat na 175%.
 • microSD card reader je víceméně symbolický, spíše pro verze s menším diskem jako cesta k získání další kapacity, než pro častější stahování dat z foťáku/GPS/… Slot je totiž poměrně obtížně přístupný (zezadu, notebook je potřeba prakticky zavřít)
 • Menší touchpad (díky HW tlačítkům). Tlačítka sice nepoužívám, takže se mi zmenšuje využitelná plocha, nicméně jinak touchpad působí příjemněji – při “prokliku” nedělá takový nepříjemný hlučný cvak, jako T440s, spíš je to mělké kliknutí ála Macbook.
 • Šasi působí stejně bytelně jako T440s, i když zde bude nejspíš ušlechtilejší materiál (carbon). Na první pohled není zřetelný rozdíl.
 • Absence VGA D-SUB portu je vynahrazena plným HDMI (miniDP zůstává). Objednal jsem si jako nutnost HDMI-to-VGA redukci, nicméně jenom praxe ukáže, jak často bude potřeba.
 • Absence RJ-45 je suplována přiloženým OneLink+ adaptérem. V praxi RJ-45 využívám řídce a problém to snad nebude.
 • Hmotnost kolem 1,2kg je hodně příjemná. Denně vozím notebook do práce a z práce v batohu na kole, takže každé deko dolů se hodí.
 • Windowsí indikátor baterie hlásí při plném nabití výdrž něco přes 7hod, u nové T440s to bylo tuším něco přes 6 hodin. Pro výměnu baterie je potřeba demontáž šasi.
 • Notebook (zejm. Visual Studio coding) je subjektivně svižnější, částečně to samozřejmě může být způsobeno čistou instalací. Procesor je papírově rychlejší o cca 15%.
 • SSD se identifikuje jako SanDisk SD7SN6S512G1001X, v Samsung Magicianu točí cca 440 MB/s read a 340 MB/s write. V T440s byl nějaký Samsung, který točí 510 MB/s read a tuším 200 MB/s write.
 • Hlučnost (při zátěži) je subjektivně stejná, X1 nemá výdechy do boku, ale jen dolů, takže bude asi více topit do stehen a položený na stole bude asi horší odvod tepla. Zajímavé je, že “područky”, resp. místa vedle touchpadu, kde se dotýkají zápěstí, jsou minimálně na první dojem subjektivně zřetelně chladnější, než T440s. Přesněji řečeno jsou z počátku vyloženě studená, což by mohlo být důsledkem různého materiálu s jinou tepelnou vodivostí.
 • Mobile broadband vypadá velmi slibně. Na LTE mi tu na horách točí 34/30 Mbps, což na T440s s “pouhým” 3G nehrozilo.
 • WiFi se zdá mít lepší příjem než T440s. Pokud pracuji na zahradě, WiFi konektivita je použitelná, zatímco s T440s jsem na stejném místě byl už na hraně funkčnosti.
 • Napájecí adaptér má X1 o maličko větší (65W) oproti T440s (tuším 45W). Na rozdíl od T440s je u něj měkčí a trochu subtilnější napájecí kabel. Naštěstí ho sebou nosím spíše výjimečně.
 • Reproduktorky jsou více než symbolické. T440s dokázala poměrně nečekaně dobře zvučit, X1 je chrastítko pro smích. Používám naprosto minimálně a netrápí mě to, ale je to zřetelné na první přehrání.
 • Dock OneLink+ je příjemný, na stole tolik nepřekáží a manipuluje se s ním snadno. Oproti klasickému pokládacímu docku je to takový hub připojený kabelem (integruje i napájení). Řeším jen dilema, jestli nechávat notebook v připojení na dock zavřený, ale chybí mi pak pohodlí čtečky otisků prstů, která zůstane nepřístupná.

Po 10 dnech tedy zatím nelituji, i když zásadní rozdíl oproti T440s to není.

2 thoughts on “Lenovo X1 Carbon 4 vs. T440s – první dojmy po 10 dnech

  1. Robert Haken Post author

   Ahoj,
   jo, je to velmi dobrý stroj. Už s T440s jsem měl nasazenou laťku poměrně vysoko a tohle je svým způsobem jeho nástupce. Trpí to víceméně stejnými výhodami i neduhy.
   Nejlépe bych hodnocení asi shrnul slovy „v tuto chvíli bych neměnil, resp. koupil bych si ho znovu, kdybych musel vybírat“.

   Na druhou stranu jsem si vědom určitých svých specifik, které do toho promítám:
   – Denně ho vozím na kole v batohu na zádech do práce a z práce. Dokážu tedy „zužitkovat“ jeho velmi nízkou váhu. Dokážu si představit, že jinak bych byl velmi spokojen i se strojem o třetinu těžším.
   – Nepotřebuji (nechci) konvertibilitu na tablet, ani touch. V opačném případě zřejmě některá Yoga nebo Microsoft Surface.
   – Hledal jsem maximální výkon pro Visual Studio s Resharperem (proto i7 a 16GB RAM). Nicméně jestli je jedna věc, kterou bych na tomhle notebooku chtěl zlepšit, pak je to právě výkon procesoru. Čtyřjádro ála Dell XPS by slušelo víc.
   – Neřešil jsem nijak křečovitě cenu. Je asi fakt, že jako vlajková loď Lenova je prostě trochu předraženej a kdo by chtěl brát větší ohled na peněženku, určitě by udělal podobnou muziku i o dost levněji.

   Robert

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s