Vybírám notebooka II. – ThinkPad T440s + shortlist

Jak jsem již popisoval v předchozím článku, vybírám si nového notebooka, přesněji řečeno ultrabooka, jako náhradu za můj stávající Lenovo ThinkPad X230 (zkušenosti s ním už jsem také popisoval, obzvláště tragický clickpad).

Aktuální kritéria se vyvíjejí takto:

  • 13,3″-14,5″ IPS – snížil jsem hranici na 13.3″, byť stále preferuji větší display kolem 14,1″
  • váha < 1,7 kg, výška <21mm (Ultrabook)
  • CPU Haswell i7, 8GB RAM, SSD 256 GB
  • podsvícená klávesnice (ideálně s rozložením ála X230 – velký Enter, atp.)
  • ten zatracený touchpad, kdyby tak někdo uměl, to co má MacBook Air
  • dockovatelnost, fingerprint-reader, business-durable, ideálně plochý display s gorilla-glass ála MacBook Air

Shortlist

Shortlist se mi prozatím vykrystalizoval takto:

 1. Lenovo ThinkPad T440s – viz níž, byl jsem se na něj podívat
 2. Dell Lattitude 14 Series 7000 (E7440) – vypadá jako solidní alternativa, i když svého času jsme konvertovali od Dellu k Lenovo (na poslední notebook jsme čekali asi 5 měsíců od objednání a uhrazení, což mě na dlouho odradilo),
 3. Lenovo ThinkPad X1 Carbon 2 – zatím se o něm ví jenom to, že bude nejdříve v lednu 2014. Samozřejmě lze počítat s Haswell CPU, ale jinak je to velká neznámá. Líbí se mi „air“ provedení, ale odrazují mě tam dvě komplikace – 1. v potřebné výbavě se dostanu nejspíš nad 40 000 Kč a poslední, co by se mi chtělo, je odepisovat 4 roky; 2. nemá nativní dokovatelnost, ale jen USB 3.0 port-replicator, což je dost opruz (nenabíjí, grafika prý laguje, atp.)
 4. bočním okem stále sleduji, jestli se někde neobjeví nějaký další trhák:
  • Lenovo Yoga 2 Pro – příliš vysoké rozlišení, nedokovatelný, malý display?
  • Dell XPS 13 – ten protáčecí display ve mě nebudí důvěru, malý display?
  • Samsung ATIV Book 9 Plus – příliš vysoké rozlišení, malý display,
  • Acer Aspire S7 – nevěřím, že by mě Acer uspokojil kvalitou provedení a servisu
  • Asus Zenbook – ten kruhově broušený+leštěný hliník, nebo co to je, to je hnus,

Dilema

S čím se neumím vypořádat je rozlišení. Všichni výrobci tlačí na maximální rozlišení a verze s nižšími rozlišeními jsou často podřadnějšího ražení. Moc to nechápu, protože už na svém stávajícím 12.5″ X230 považuji 1366x768px za hranici přijatelné čitelnosti v poloze „na klíně“ (u televize, vlak, bus, atp.). Nikdo mi zatím nevymluvil, že by se Windows umělo důstojně v desktop-režimu vypořádat se škálováním UI. Mám trochu obavu, jestli na tom FHD něco uvidím, a to ani nemluvím o různých Samsung, Yoga, Retina, co mají rozlišení úplně jinde. Modely HD+ jsou bohužel okrajová skupina.

Lenovo ThinkPad T440s

Dneska jsem se byl podívat v showroomu na Harfě na Lenovo ThinkPad T440s. Zajímal jsem se hlavně o nový click-pad, protože jinak považuji tento notebook za přirozeného nástupce svého X230, pokud motivaci shrnu jako „stejná váha, trochu větší display, nové technologie“. Žiletkové ultrabooky jsou sice super, ale pokud poměrně často prezentuji přes VGA, pokud zvažuji zrušit desktop a potřebuji tedy dokování, pak trochu portovatější T440s, popř. Dell E7440, jsou myslím tím rozumným cílem pro mě.

Zpátky k cíli mé cesty – click-pad. Shrnu to slovy – není to zázrak, ale ani to není taková katastrofa, jak jsem se bál. Rozhodně se to na první dojem tvářilo o dost použitelněji než pupínkovaný click-pad mé X230. Je to hladké, je to velké, pro klikání to neklade tak velký protiodpor (to mě mimochodem překvapilo na X1 Carbonu, co tam stál vedle, že potřebuje taky poměrně velkou sílu na klik). Hlučí to. Při tap to drnčí. Rozhodně to není ideál, ale na rozdíl od X230 se s tím asi dá žít.

Jinak ta T440s se bohužel zatím prodává jen jako i5, na showroomu navíc měli dost chudý model bez touch, takže to mělo klasický display zapuštěný do rámečku. Přivázané na Kensington-lock se dost špatně posuzovala váha a provedení, ale budilo to dojem velmi lehkého až dutého stroje (oproti X230, které zase při potěžkání vypadá jako poměrně koncentrovaná věc, i když papírově lehčí). Celkově to vypadalo, asi i díky té nové šedé, plastověji a křehčeji, než jsem čekal, ale je to snad jen první dojem.

(…mimochodem nechápu taktiku Lenovo a Dell, že obě firmy začínají prodej T440s i E7440 nejslabšími verzemi, když v první lekci snad každého pojetí marketingu je řečeno, že jako první je potřeba slíznout smetanu od nedočkavců prodejem nejdražších verzí a až potom nasytit masy.)

Závěr

Budu čekat na T440s ve výbavě, kterou potřebuji (i7, 8GB, SSD, touch) a mezi tím se pokusím ještě někde prohlédnout ten Dell E7440. Budu taky sledovat, jestli se neobjeví specifikace nového X1 Carbon 2, abych o něco nepřišel. Aktuálně to ale vypadá, že zvítězí i trocha netrpělivosti a až se objeví to správné T440s, tak bude moje.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s