Lenovo ThinkPad X230 – zkušenosti po roce používání

Již zhruba rok používám jako svůj vedlejší počítač notebook Lenovo ThinkPad X230, který jsem si pořídal jako nástupce předchozího Lenovo ThinkPad X201, který jsem již zmiňoval. Protože nyní hledám nástupce, pokusím se shrnout své zkušenosti s X230, dokud ho ještě mám.

Konkrétně jsem si vybral model 2320-2LG (i7 3520M, 8 GB RAM, SSD 180GB) a dokoupil jsem si do něj 3G modul Ericsson H5321gw, což mě dohromady svého času stálo cca 40 000 Kč + DPH.

Celkový dojem

Musím říct, že až na ClickPad (viz níže) se jedná o na svou dobu špičkový notebook s plnou výbavou pro pracovní použití a důstojný nástupce mého předchozího X201. S váhou kolem 1.5kg ho sebou nosím neustále a používám denně. Baterie i po roce vydrží kolem 5 hodin běžné práce a tak doma většinou nechávám i adaptér (který je mimochodem zoufalost, ale to pořád ještě skoro každý).

ClickPad – zoufalost

ClickPad, jak tomuto typu touch-padu Lenovo říká, je naprosto zdrcující zoufalost, která mě dohnala po mnoha noteboocích používaných bez myši až k neustálému vláčení myši sebou. Nikdy mě nenapadlo, že bych měl něco takového u notebooku řešit a u takové základní věci čekám, že prostě funguje. Moje předchozí X201 měla sice touch-pad malý, ale plně funkční. Tahle zrůda je prostě nepoužitelná, a kdybych to byl býval věděl, ten notebook bych si i přes jeho jiné nesporné výhody nikdy nekoupil.

Šoku jsem se dočkal už po prvním spuštění s předinstalovaným OS. Při přejíždění prstem po touch-padu kurzor po obrazovce poskakoval, jako kdyby bylo zapnuté jakési snap-to-grid 5x5px. Další šoky jsem zažíval při pokusech o „tapping“ (kliknutí krátkým dotekem), při kterém kurzor obvykle odskočí kamsi o 10-20px mimo.

I přes mnoho updatů driverů UltraNav a tuny pokusů s nastavením, se mi nepodařilo tento díl zprovoznit do použitelné podoby. Je to sice nyní mnohem lepší, ale přesto nepoužitelné. Bohužel to dělá úplně všem a jedná se „vlastnost“, viz například tato diskuze:

Plus/minus

+ váha 1.5kg
+ výkon
+ vestavěný 3G modul (i když zvažuji, že pro příští notebook 3G vyškrtnu z must-have, protože stejně dobře funguje tethering z iPhone)
+ provedení ThinkPad (sice už to není, co bývalo, ale stále se jedná o velmi bytelný a kvalitní kousek)
+ IPS display (na rozdíl od předchozího zoufalého TN na X201)
+ klávesnice (chicklet jsem se bál, ale je naprosto v pohodě, navíc oproti X201 má lepší rozložení v oblasti Esc, F1, …)
+ podsvícení klávesnice (již nikdy notebook bez něj)
+ výbava (dockovací stanice součástí dodávky, RJ-45, VGA, USB 3.0, mini-DisplayPort, …)

– !!! ClickPad (viz výše) – Kdybych to byl býval vědět, notebook bych nekupoval.
– oštípané rohy – Ač si nejsem vědom žádných pádů, na víku i na šasi mám oštípané rohy plastů. Objevilo se mi to hned v začátcích používání notebooku, což je podezřelé, protože žádný z mých předchozích notebooků nikdy nijak orubaný nebyl.
– humpolácký napájecí adaptér (je to klasika, ale v dnešní době už bych čekal nějaký pokrok. Napájecí kabel je poměrně tlustý, klasicky se to omotává suchým zipem, ve srovnání s MBA-adaptéry bída.)

Po čem pokukuji

Notebook chystám vyměnit, jakmile mi ten správný model padne do oka. Tentokrát chci jít do trochu většího, protože na 12.5″ už při použití na klíně hůř vidím. Problém samozřejmě je, že to není ani tak o velikosti displaye, jako o jeho rozlišení, resp. DPI/nits/… a také o (ne)schopnosti OS přizpůsobit velikost prostředí displayi (nechápu dnešní 12″ FullHD, ale asi jsem holt slepej). Nejspíš to tedy bude 14″ (asi HD+), protože do 12.5″ jsem šel hlavně kvůli váze kolem 1.5kg, což už dnes není problém dostat i ve 14″. Určitě chci nový Haswell, kvůli výdrži baterií. Dilema je, jestli dát přednost „air“ provedení (např. Lenovo X1 Haswell, nebo MacBook Air), na které se nevejde VGA ani RJ-45, nebo jestli přežít trochu tlustší formát s plnou výbavou (např. Lenovo T440s). Každopádně už se neodvážím koupit notebook bez fyzického vyzkoušení (hlavně touch-padu). Zahlédl jsem i upoutávku na nové Lenovo Yoga Pro 2, nebo co to bylo, ale budu to muset podrobněji prozkoumat (když to není řada ThinkPad, bojím se o kvalitu provedení).

Zvažuji i možnost, že bych zrušil svůj hlavní desktop a pracoval i v práci na notebooku (samozřejmě přes dock). Trochu se toho ale ještě bojím.

Taky přemýšlím, jestli jít do Touch. Není mi blízká myšlenka, že bych měl display zamatlaný, na druhou stranu na takový iPhone šmatlám furt a není problém ho udržet čistý. Když jsem viděl některá videa, co dneska touch umí, moc mě to neoslovilo. Rozhodně to nevypadalo jako ovládání iPadu (třeba browser, scrollování, zoomování), ale spíš jako marná snaha přemluvit i386 k nějaké akci.

2 thoughts on “Lenovo ThinkPad X230 – zkušenosti po roce používání

 1. Jirka Procházka

  Já teda používám pouze ntb, desktop už dávno nemám.
  Dokonce i v práci jede celá firma (cca. přes 100 lidí) pouze na ntb. Desktop už jsem u nikoho dlouho neviděl a pokud máš dock (a to já na MacBook Pro nemám), tak nevidím důvod mít pod stolem ještě krabici. Toho bych se nebál.

  PS: Uvidíme se na přednášce v Brně :)

  To se mi líbí

 2. Robert Haken Post author

  Používáš MacBook Pro s Windows? To mě zajímá, to mi ukážeš.
  Manželka má MacBook Air a je to zajímavý kousek HW. Trochu se tam trápím s klávesnicí, ale je to asi o zvyku. Touchpad to má dokonalý. Display sice jen TN, ale i tak nejlepší TN, co jsem kdy potkal a ve spojení s gorilla-glass je to super.
  Vůbec si neumím představit, jak si Windows poradí s Retina rozlišením a taky přemýšlím, jestli už nenastala doba na touch display (na druhou stranu radši dobrý touchpad, než zoufalý clickpad s touch obrazovkou).
  …jinak s tím zrušením desktopu to vidím čím dál tím reálněji, jenom se musím ještě srovnat se spolehlivostí Offline Files a podobnými překážkami. Nicméně stejně počítám, že si budu v práci držet minimálně VPC s RDP přístupem zvenku, protože občas prostě VPN nejede (třeba z MSFT-GUEST sítí) a nezbývá než si nějak pomoci.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s