Na lokále mi .NET aplikace chodí, ale při spouštění ze síťové cesty padá na SecurityException

Problém, který poprvé zaskočí snad každého .NET programátora. Ani já nebyl kdysi výjimkou a tuto otázku dostávám stále dokola.

Symptom je jednoduchý – při spouštění .NET aplikace z lokálního počítače vše krásně funguje, při spouštění přes síť (např. po deploymentu do sdílené složky) aplikace padá na SecurityException.

Jádrem celého problému je .NETí mechanizmus Code Access Security Policy, který má mj. chránit hostující počítač před neoprávněným spouštěním kódu, popř. před závadným kódem. Stručně řečeno tento mechanizmus používá pro řízení práv k provádění jednotlivých operací sadu faktů zvanou Evidence (důkazy), přičemž jeden z podstatných faktů je zóna, z které je kód spouštěn (jde o klasické zóny Můj počítač, Lokální intranet, Internet, Důveryhodné servery, …). No a výchozí nastavení na hostujícím počítači po instalací .NET frameworku říká, že kód spouštěný ze zón Intranet/Internet má určitá omezení, např. nesmí přistupovat k souborovému systému, či nesmí pracovat se sítí (SQL serverem), atp.

V podstatě jsou dvě cesty k řešení:

 1. Rozšířit sadu Evidence aplikace tak, aby ve výchozím nastavení .NET frameworku měla aplikace práva lepší. Základem je např. podepsat aplikaci (strong-name), atp.
 2. Změnit výchozí nastavení zabezpečení .NET frameworku na hostujícím počítači tak, aby i aplikace z méně bezpečných zón směly provádět zabezpečené operace. Což provedeme:
  1. Spustíme MMC konzoli pro konfiguraci .NET Frameworku (z Nástrojů pro správu, popř. z Run mmc.exe a pak Přidat modul snap-in…)
  2. Donavigujeme se ve stromu na My Computer ~ Runtime Security Policty
  3. dáme Adjust Zone Security
  4. Make changes to this computer / to the current user only (dle potřeby)
  5. Vybereme zónu a šoupátkem zvýšíme její „trust“. Full Trust znamená „bez omezení“.

Pozor, neměňte bezhlavě tato nastavení. Týkají se totiž i kódu spouštěného z internetu, např. i přímo z webových stránek. Můžete tak nechtěně otevřít bránu do svého počítače i pro nežádoucí kód.

Správná cesta k řešení vede přes bod 1), nicméně připouštím, že pro začínajícího programátora a jednoduché síťové utilitky je to cesta složitější.

VasekB doplnil

lze to povolit i takto:

%SystemRoot%\Microsoft.NET\Framework\v1.1.4322\caspol.exe -q -f -cg 1.2 FullTrust

nastaveni se ulozi tady:

%SystemRoot%\Microsoft.NET\Framework\v1.1.4322\CONFIG\security.config

Jak podepsat tu aplikaci?

Musíte si nejprve vytvořit podpisový klíč, obvykle pomocí utility SN, spusťte „sn -k my.key“. Potom tento klíč připojíte ke své assembly pomocí atributu [assembly: AssemblyKeyFile(„C:\Path\my.key“)].  Obvykle se tyto atributy zapisují do souboru AssemblyInfo.cs, který lze navíc editovat pomocí UI VisualStudia (vlastnosti projektu).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s